Коментари на български дипломати за войната и мира /Четвърта част/ Печат
Автор Експерт   
Четвъртък, 20 Март 2025 00:53

Коментари на български дипломати за войната и мира /Четвърта част/

Веселин Вълчев, Симеон Николов, Владимир Константинов

 


BREAKING NEWS....

Минута назад на атомния часовник

Веселин Вълчев

Преди час втория разговор между президентите на САЩ и Русия след като Тръмп се завърна в Белия дом, завърши. Прес – съобщенията от Вашингтон и Москва са в типичен дипломатическо – бюрократичен стил, които биха могли да бъдат написани и преди разговора.

Моят много предварителен анализ показва следното:

1. Този вторr телефонен раpговор от два часа и половина потвърждава изваждането на Русия от политическата изолация и легитимира Русия;

2. От съобщенията става ясно, че разговорите са обхванали доста по-голям спектър двустранни и многостранни въпроси и отношения, отколкото войната с Украйна;

3. Постигната договореност да се прекратят обстрелите на енергетически обекти и бързото съгласия на Путин, цели да се прекрати обстрелът на атомната електростанция "Запорожие", която би могла да изиграе роля на „мръсна бомба”;

4. Основен проблем е желанието за осъществяване на икономически сделки и съвместна работа за геополитическата стабилност в света;

5. Ключово условие за разрешаване на конфликта в Украйна е пълното прекратяване на военната помощ и предоставяне на разузнавателна информация на Киев;

6. Това е първа стъпка, но открива нова динамика;

7. Търсене на затопляне между двата народа – хокеен мач.

Очевидно е, че ще излизат нови подробности, но ми се струва, че атомния часовник вече е на минута назад.

 

МАЛКО УСПЕХИ, НО В ПОЛОЖИТЕЛНА ПОСОКА

Симеон Николов

Не може да се даде еднозначна оценка на телефонния разговор между президента на САЩ Тръмп и президента на Русия Путин, проведен на 18.03.т.г. Въпреки това, резултатите повдигат завесата над някои въпроси, но предизвикват още повече такива, което е напълно логично, не само предвид сложността на ситуацията във връзка с войната в Украйна и съпротивата на Европа срещу американския подход, но и поради това, че двете велики сили се ръководят и от стратегическите си интереси и бъдещи двустранни отношения.

Изненадващата продължителност разговора – почти два часа и половина– е резултат както на големия брой обсъждани въпроси, но така и на безрезултатността по много от тях. / Сравнението с по–краткия разговор на следващия ден с украинския президент –един час– би дало поводи за разсъждения и в друга посока./ Един дълъг разговор обаче може да носи в себе си и сигнали за подобряване на отношенията и разбирателство. Разговорът не беше успешен от гледната точка на президента Тръмп, в противен случай щеше да даде пресконференция или направи изявление. От друга страна трябва да се признае, че съгласието на Путин по предложение на Тръмп за спиране на огъня, макар и в ограничен и частичен вариант, е първото прието ограничение на руските военни операции от началото на конфликта. Скептиците ще го определят обаче като провал, защото касае само ограничаване атаките по енергийни обекти, а не пълно спиране на военните операции, което не бе реалистично да се очаква. Русия е на път да освободи и оставащитге 14% от територията на Курска област, а в останалите участъци на фронта има постоянен и сигурен напредък. Това безспорно засилва позициите й при предстоящи преговори. Путин направи минимална отстъпка с предложението за прекратяване на атаките по енерегийни обекти, не само защото понася щети по руски такива и от украинска страна и основателно се опасява от новата украинска ракета "Нептун" с обсег 600 мили, но защото иска както да довърши настоящите успешни настъпателни операции, така и да не проваля преговорите със САЩ, с които има интереси и по други важни международни въпроси. Не трябва да се подценява постинганатото съгласие между Тръмп и Путин  да започнат "технически преговори" за по-широко примирие в Черно море, което някои коментатори погрешно определиха като отклонение от основните въпроси на войната. Напротив, то е от голямо значение и не само за Русия, Украйна и САЩ, но и за други сили с интереси в региона.

Натискът на Тръмп беше спрян с реалистични и сериозни доводи, например с поставените от Путин въпроси, как ще бъде осигурено прекратяването на огъня, кой ще разпореди прекратяването на военните операции, кой ще констатира и реши, има ли нарушение на такова споразумение на фронт от почти 2000 км. Стилът и размахът на Тръмп очевидно не сработват в такава сложна военна обстановка. Водещ е идин друг довод, дори в случай на прекратяване на огъня, украинците ще поискат подкрепата на европейците. Предвид на демонстрираната от тях войнственост, такава ситуация може да излезе извън контрол.

Путин не бърза и има основание за това. Но Тръмп има спешна нужда успешни преговори и крайни решения, защото е притиснат от политика причиняваща сътресения на фондовия пазар и хвърляща сянка върху американската икономика.

Путин умело вплете в преговорите въпроса за гарантиране на доставките на газ за Европа. Приятелят на Тръмп, Матиас Варниг, планира да рестартира руския газопровод "Северен поток 2". "Ако Съединените щати и Русия постигнат енергийно споразумение", каза руският президент, "тогава тръбопроводът за Европа ще бъде сигурен. Това ще бъде полезно за континента, защото ще получава евтин руски газ".

Видно е, че Путин държи на възстановяване на равностойно приятелство със САЩ и признаване на Русия като велика сила наравно със САЩ, което е отразено в изявлението на Москва за проведения разговор, подчертавайки  „споделената отговорност на Русия и Съединените щати за стабилността в света“ и дискусията „за Близкия изток като регион, в който да се започне сътрудничество за предотвратяване на бъдещи конфликти“. Политическите наблюдатели не обърнаха внимание на факта, че Русия прие формулировката на САЩ за Иран, което може да се коментира двуяко– като слабост на Путин или като негова гъвкавост в преговорите. Каква е стойността на тази отстъпка и как ще бъда коментирана от Техеран.

 

 

ДЕН СЛЕД ТЕЛЕФОННИЯ РАЗГОВОР

Владимир Константинов

Вчера очите и ушите на света бяха обърнати към един телефонен разговор продължил близо два часа. Днес всеки се опитва да разбере какво беше постигнато за спиране на войната в Европа. Чуха се различни гласове от крайно "ЗА" до пълно отхвърляне на чутото досега. Едни обвиняват Тръмп в мекушавост, други критикуват твърдата линия на Москва. Европа е разочарована, че на нея е оставено място в задните редове при решаването на конфликта. В даден момент(може би) ще й бъде предоставено място на масата на преговорите между САЩ и РФ и то като представител на Украйна. За Зеленски не става и дума, както и за Крим! Вече се заговаря за статута на Одеса, Донецка и Луганска области вече са в границите на РФ, а останалите окупирани области ще бъдат федерализирани под руска юрисдикция или...Много въпроси относно границите между воюващите, но все по-малко надежди за Киев.

И така, Русия е готова на 30-дневно примирие, но при три основни условия:

- без мобилизация в Украйна;

- без военни доставки за Киев;

- спиране на всякаква западна разузнавателна информация.

Самият факт, че двамата разговарящи са говорили за съвместно разработване на ценни полезни изкопаеми не само на руска територия, за сътрудничество на Илон Мъск с "РОСКОСМОС", за сътрудничество в Близкия Изток, за Иран и Израел говори, че двамата лидери вече гледат за дните след войната.

Разговорът беше определен като "продуктивен" от американския лидер, който междувременно получи руско одобрение да спре атаките срещу украинската енергийна инфраструктура.

Частичното прекратяване на огъня, договорено от Русия, с едномесечно спиране на атаките срещу енергийни съоръжения, не е достатъчно за украинския президент Володимир Зеленски, който се надява скоро да има пряк контакт с Тръмп. Условията, изложени от Путин, „са насочени към отслабване на Украйна“, а „не към прекратяване на войната . Русия не е готова да прекрати тази война и ние го виждаме. Те не са готови дори за първата стъпка, която е прекратяване на огъня“, каза Зеленски пред репортери, добавяйки, че „играта на Путин е да отслаби Украйна“.

„След като получим подробностите от президента на САЩ, от американска страна ще дадем нашия отговор“, каза той пред репортери, добавяйки, че САЩ трябва да бъдат „гарант“ за частичното прекратяване на огъня: „Нашата страна ще поддържа тази позиция“, докато Русия я спазва.

Сега Москва и Киев ще пристъпят към размяната на по 175 военнопленници според постигнатото по време на преговорите споразумение. Одобрението на размяната на затворници е "жест на добра воля" от страна на Москва, подчертаха от Кремъл. Освен 175-те военнопленници, Русия ще прехвърли в Украйна и 23-ма „тежко ранени“ военнослужещи от Киев.

„Беше подчертано, че ключовото условие за предотвратяване на ескалация на конфликта и работа за разрешаване с политически и дипломатически средства трябва да бъде пълното прекратяване на военната помощ и предоставянето на разузнавателна информация на Киев“, се казва в изявлението на Кремъл след телефонния разговор между Путин и Тръмп.

След това в бележката на Кремъл се казва, че руснаците са "подчертали редица важни точки", които изискват допълнително разглеждане, включително този за "ефективен контрол" върху всяко прекратяване на огъня на линията на конфликта. Русия също настоява с повторното искане, вече издигнато през последните дни от Путин, за „елиминиране на корените, причинили кризата“.

Руският лидер, както съобщи Кремъл, е казал на американския президент, че във всеки случай е „готов да си сътрудничи с него за мир“ . Москва обясни, че "ще бъдат създадени американски и руски експертни групи, които ще работят за постигане на мирно споразумение".

Междувременно Тръмп беше много оптимистично настроен, говорейки за „много добър и продуктивен“ телефонен разговор за Truth . „Съгласихме се за незабавно прекратяване на огъня по цялата енергийна мрежа и инфраструктура“, пише магнатът, „с разбирането, че ще работим бързо за пълно прекратяване на огъня и в крайна сметка за край на тази ужасна война между Русия и Украйна. Тази война“, добави той, „никога нямаше да започне, ако бях президент! Бяха обсъдени много елементи от мирното споразумение, включително факта, че хиляди войници биват убити. И президентът Путин, и президентът Зеленски биха искали това вижте, че процесът на войната е в разгара си с ефективност и се надяваме, че в името на човечеството ще свършим работата“, обеща той.

"Този конфликт никога не трябваше да започва и трябваше да приключи отдавна с искрени и положителни усилия за мир. Лидерите се съгласиха, че пътят към мира ще започне с прекратяване на огъня за енергийни съоръжения и инфраструктура, както и технически преговори за прилагане на морско прекратяване на огъня в Черно море, всеобхватно прекратяване на огъня и постоянен мир" е в изявлението на Белия дом. Лидерите говориха широко за Близкия изток като регион на потенциално сътрудничество за предотвратяване на бъдещи конфликти се казва по-нататък. Те също така обсъдиха необходимостта от спиране на разпространението на стратегически оръжия и ще се ангажират с други, за да осигурят възможно най-широко приложение."

И накрая, „двамата лидери споделиха мнението, че Иран никога не трябва да е в състояние да унищожи Израел. Двамата лидери се съгласиха, че по-добрите двустранни отношения между Съединените щати и Русия ще донесат огромни ползи в бъдеще. Това включва значителни икономически споразумения и геополитическа стабилност, когато бъде постигнат мир.“

Авторитетни политически коментатори подчертават, че след телефонния разговор се потвърждава линията на новата американска администрация, че ще преговаря с отделни страни или както се изрази ген.Кейлог преговорите с публика е загуба на време като явно сезираше ЕС, а самият Тръмп мимоходом спомена, че е възможно излизането на САЩ от командването на НАТО. Орбан се противопостави Украйна да влезе в евросемейството, а любимката на американския президент, премиерът на Италия Джорджа Мелони призова да се "вслушаме и подкрепим" усилията на САЩ. "Чаровното петле"-Макрон, както го наричат някои наблюдатели не е в състояние да замести "ядрения чадър над Европа", а "мир чрез сила" на фон дер Лайен отива в историята