500 милиарда евро за мир: Германски план за решение в Украйна Печат
Автор Експерт   
Сряда, 04 Декември 2024 13:33

500 милиарда евро за мир: Германски план за решение в Украйна

Харалд Нойбер, 3 декември 2024 г.

Как ще бъде възможен мирът за Украйна? Трима германски професори представят подробен мирен план за Украйна. Той трябва да задоволи и двете воюващи страни. Но цената за това е висока.

Жестоката война бушува в Украйна повече от две години. Стотици хиляди хора вече са загинали или са били осакатени. Но краят на конфликта не се вижда. В гостуваща статия за списание Cicero трима германски учени представиха подробно мирно предложение, което може да бъде приемливо и за двете страни. Те се застъпват за създаването на нови щати в оспорваните зони и масивен фонд за реконструкция. Мирният план се рекламира и на начална страница. Според предложението на авторите на украинските територии, които в момента са окупирани от Русия, включително Крим, трябва да възникнат една или повече нови държави с ограничен суверенитет (ЕЕН). Те трябва да бъдат вътрешно свободни, конституционни и демократични, но изискват съгласието на Русия по въпросите на външната политика и политиката на сигурност. Украйна ще трябва да се откаже от територии, които й принадлежат според международното право. Но може да гарантира, че хората там могат да живеят в свобода и просперитет. Русия от своя страна реши да не анексира териториите, но ще получи влияние върху тяхната външна политика и политика на сигурност.

Според предложението новите държави от ЕЕН ще бъдат създадени чрез референдум и под надзора на ООН. Те получават демократична конституция с основни права и защита на собствеността. Те ще бъдат независими по отношение на вътрешната политика и гражданите ще се радват на пълна свобода на пътуване. Държавите от ЕЕН могат да се присъединят към международни организации и споразумения, стига те да служат за граждански цели.

Основни идеи на плана

За сигурността и на двете страни предложението предвижда:

• Украйна или става член на НАТО, или получава гаранции за сигурност

• Никакви чужди войски няма да бъдат разположени в Украйна, освен ако не бъде нападната

• На държавите от ЕЕН е разрешено да създават свои собствени въоръжени сили

• На Русия е разрешено да разполага войски в страните от ЕЕН и да ги защитава

500 милиарда – цената на мира

Според авторите трябва да бъде създаден международен фонд за мир в Украйна на стойност най-малко 500 милиарда евро, за да се поправят щетите от войната и да се възстанови икономиката. Това също така има за цел да подкрепи хората, които са били ощетени, и да компенсира Украйна за загубата на държавни компании и находища на суровини в районите на ЕЕН. Освен това украинският държавен дълг трябва да бъде преструктуриран чрез фонда.

Други елементи на мирния план:

• Русия връща украинските деца на родителите им

• Военнопленниците са освободени

• Край на икономическите санкции и ограниченията за пътуване

• И двете страни се отказват от репарации

• Спорове по договора се решават мирно

Предложението за мир, представено от тримата автори, не е идеалното решение за Украйна или Русия. Но той отчита военните реалности и може да спаси лицето и на двете страни. Чрез създаването на нови, демократични държави в спорните зони, международни гаранции за сигурност за Украйна и огромен фонд за възстановяване, той се опитва да защити интересите на всички замесени.

Преди всичко това може да сложи край на огромните страдания на жертвите на войната и да даде възможност за мирно бъдеще за народа на Украйна.

Автори на призива са проф. д.н. Бернд Луке, проф. д-р. Райнхард Меркел и проф. д-р. Дърк Майер.

Люке, професор по макроикономика в университета в Хамбург, специализира в икономическата политика и европейската икономика. През 2013 г. излиза на политическата сцена като съосновател на AfD. Луке напусна партията през 2015 г. след вътрешни конфликти около политическия курс. Той основава "Либерално-консервативните реформатори".

Меркел, почетен професор по наказателно право и правна философия в университета в Хамбург, е най-известен с академичните си приноси към правната философия. Неговите възгледи по въпросите на биоетиката и международното право предизвикват широк интерес.

Майер, професор по икономика в университета Хелмут Шмид/Университета на Бундесвера в Хамбург, се фокусира върху европейската интеграция и регулаторната политика.