АЕЦ Аккую, САЩ и С-400 Печат
Автор Експерт   
Петък, 20 Септември 2024 16:23

АЕЦ Аккую, САЩ и С-400

Проф. д–р Халук Утку

От началото на войната в Украйна на 24 февруари 2022 г. общият брой ограничения и санкции, наложени на руски лица, компании и институции по света от САЩ, Канада, Европейския съюз, дори Австралия и Япония, е надхвърлил 28 590.

От тях приблизително 12 530 са санкции срещу юридически лица, но руската компания "Росатом" не беше включена в списъка със санкции. „Росатом“, в съответствие със споразумението, е основният акционер и собственик на строящата се АЕЦ „Аккую“ в Турция.

Съединените щати не наложиха санкции срещу Росатом, защото електроенергията, произведена в най-малко 90 атомни електроцентрали по света, зависи от вноса на ураново гориво от Русия. General Electric, чиито акционери включват инвестиционни компании като Vanguard, Capital Research Global Investors и BlackRock, от много години е доставчик на турбинни системи за много руски атомни електроцентрали, включително електроцентралата Akkuyu.

Забрана на руския уран

Сред страните-членки на ЕС Белгия, Нидерландия, Великобритания, Испания и дори Швейцария се нуждаят от доставки на ядрено гориво и свързаните с тях услуги от Росатом.

Френската компания Framatome и германската Siemens са сключили търговски споразумения с Росатом, включително за доставка на устройства за управление и електронно оборудване, както и поддръжка и ремонт на тези устройства за руски атомни електроцентрали в различни части на света. Освен това Framatome не се въздържа да подпише споразумение с Росатом, въпреки анексирането на Крим към Русия през 2014 г., докато Русия съсредоточи силите си на украинската граница приблизително два месеца преди началото на войната в Украйна. „Росатом“, потвърждавайки тези споразумения, обяви през декември същата година, че стойността на нейните десетгодишни договори в световен мащаб е 200 милиарда долара.

Вероятност за санкции

На 11 януари 2023 г. членът на Европейския парламент Енгин Ероглу попита Европейската комисия дали Росатом трябва да бъде включен в санкциите и комисията отговори, че са наложени санкции срещу FSUE Atomflot, който произвежда атомни ледоразбивачи, но за ограничен брой организации, свързани с ядрени материали, се предоставя изключение.

На 10 декември същата 2023 г. Камарата на представителите на САЩ прие законопроект, забраняващ закупуването на руски обогатен уран за използване в американски ядрени съоръжения, а Конгресът на САЩ одобри този законопроект през 2024 г. Одобренията, които Байдън подписа, всъщност бяха стратегия за печелене на време. Законопроектът, приет единодушно, забранява вноса на руски уран 90 дни след влизането му в сила и предвижда временно изключение до януари 2028 г.

Ако руско-украинският конфликт не прерасне в мир, приемлив за страните, има голяма вероятност в близко бъдеще да бъдат наложени санкции на „Росатом”, а ограниченията срещу него ще важат и за притежаваната от него АЕЦ "Аккую". На първо място, могат да възникнат проблеми с оборудването, което трябва да бъде доставено на АЕЦ „Аккую“ от горепосочените компании, както и прекъсвания в поддръжката и ремонта след въвеждане в експлоатация и в доставката на резервни материали.

Има мнение, че САЩ, когато наложат санкции срещу „Росатом", може да предоставят привилегия на АЕЦ "Аккую", но обмислят възможността да обвържат тази привилегия с премахването на ПВО системата С-400, придобита от Турция от Русия, и може би Турция дори ще трябва да изкупи АЕЦ „Аккую“ от руска страна.

Въпросът как подобно развитие ще се отрази на турско-руските отношения е извън обхвата на тази статия. В същото време основното нещо, за което трябва да се тревожим в случай на санкции, е, че проблемите с доставката на материали и оборудване с подходящо качество ще нарушат безопасната експлоатация на АЕЦ „Аккую“.

 

Източник: cumhuriyet.com.tr

Превод: Ганчо Каменарски

 

Бележка на редакцията: Стойността на строителството на Аккую е 22 милиарда долара. Първият реактор ще влезе в експлоатация през 2025 г., а всички реактори ще заработят през 2028 г. АЕЦ ще задоволява 10 процента от нуждите на Турция от електроенергия.