Фалшивото обещание за украински успех
Рюдигер Суксланд, 02 септември 2024 г.
Украинската офанзива в района на Курск: повече привидност, отколкото реалност? Успехите се оказват плод на умела военна пропаганда.
"Войната е хамелеон." Клаузевиц
Машината за военни PR- илюзии продължава да работи на пълни обороти на украинския фронт. Успехите на украинската контранастъпление в района на Курск през последните четири седмици са предимно пропагандни успехи. До този извод се стига в статия на американското политическо списание "Foreign Affairs", в която се коментират основно с контраатаките от въздуха. Трудно е да се обърне ходът на войната. Авторът Стивън Бидъл, професор по международни и обществени въпроси в Колумбийския университет, възприема принципно скептично-реалистичен тон. Той пише: Неотдавнашният напредък на Украйна в района на Курск в Русия показва колко трудно е да се обърне ходът на войната. Украйна атакува необичайно зле подготвен сектор от руския фронт, позволявайки на украинските сили бързо да овладеят позиции. Въпреки това, с пристигането на руските резерви, украинското напредване се забави и изглежда малко вероятно Украйна да постигне голям пробив. Скромното завземане на руска територия може да засили преговорната позиция на Украйна, да намали руския натиск върху украинската отбрана в Донбас или да отслаби политически руския президент Владимир Путин, но е малко вероятно да промени значително военната картина. Други военни експерти също подкрепиха това мнение. Действителната полза от украинската офанзива освен моментната печалба на престиж е малка.
Неадекватната подготовка на украинските войски
Що се отнася до фундаменталната оценка, Бидъл се позовава на лятото преди една година и разочароващия за мнозина на Запад резултат от дълго обявената украинска контраофанзива. Тогава украинската армия не демонстрира способност да координира силите си в необходимата степен за решителен пробив. „Оръжията с по-голям обсег биха направили тази координация още по-сложна.“ Много американски офицери по онова време са убедени, че проблемът е в неадекватната подготовка на украинските войски. „Както и да е, има малка причина да вярваме, че динамична, широкомащабна интеграция на дълбоки удари и близък бой би била по-жизнеспособна за Украйна днес, отколкото по-проста версия преди година.“
Срещу нови оръжия и разширяване на разрешението за употреба
Какви са предимствата на новите оръжейни системи? В преглед на историята на използването на кампании за прецизно бомбардиране от началото на 90-те години на миналия век в Югославия, Ирак, Либия и Афганистан, Бидъл показва, че те почти никога не са имали значително влияние върху хода на войната. Това може да подпомогне морала на Украйна, ако по-всеобхватните нисколетящи атаки са успешни. Но това няма да промени военната ситуация на място. По-скоро, казва Бидъл, Западът трябва да се запита внимателно „дали скромната военна полза си струва риска от ескалация“. Бидъл съветва да не се вдигат ограниченията върху използването на оръжия от Украйна. Във всеки случай резултатът „няма да доведе до решителна промяна в хода на войната“.
Превод: С.Николов
|