Очертава ли се тотално наблюдение в цифровия капитализъм? Печат
Автор Експерт   
Понеделник, 25 Юли 2022 18:17

Очертава ли се тотално наблюдение в цифровия капитализъм?

25 юли 2022 г. Ноам Чомски

Ноам Чомски е професор по лингвистика в САЩ, политически дисидент и един от най-цитираните интелектуалци. Автор е на около 150 книги.

Данните като мегапродукт в цифровия капитализъм могат да сбъднат мечтата за пълен контрол от страна на корпорациите и правителствата.

Цифровият контрол навлиза все по-дълбоко в обществото. Отдавна вече не е търговски трик. В ръцете на корпорациите и държавите данните се превръщат в нов инструмент за дисциплина и потисничество. Откъс от книгата.

Продължаването на COINTELPRO (Контраразузнавателната програма е тайна програма на ФБР, която следи политически активни организации от 1956 г. насам) е забранено със съдебно решение през 70-те години на миналия век и, доколкото знаем, е останало така. Лично аз подозирам, че в обозримо бъдеще ще станем свидетели на по-малко драстични мерки по същата причина, поради която днес вече не са възможни интервенции от типа на Виетнамската война. Съпротивата на населението е просто твърде голяма. Страната, или поне голяма част от нея, днес е твърде цивилизована.

Затова смятам, че бъдещите действия ще бъдат по-скоро в съответствие с това, което Шошана Зубоф казва в статията си "Преди търсехме в Google. Сега той ни търси" - откъс от нейната много интересна книга от 500 страници за явлението, което тя нарича "капитализъм на наблюдението". Нейното основно послание е, че в момента се разработват методи за подлагане на пълно наблюдение на цялото население. Всичко, което правите, се записва, а данните се предават на Google и други технологични компании, които ги използват за търговски цели.

Интервю с Ноам Чомски за книгата "Последиците от капитализма се състои от две части. 1. "Можем да се освободим от жестокия държавен капитализъм!" и 2. "Масовото поклонение пред Тръмп напомня на митингите на Райхпартията при Хитлер".

Пример за това е споделянето на поведенчески данни, събрани за рекламни компании. Лични профили, огромна маса от данни, изпращани на тези компании, които след това могат да адаптират своите PR дейности към личните интереси и слабости на въпросното лице, както и да упражняват контрол върху действията на това лице.

Например, когато шофирате автомобил, производителите на автомобили събират огромно количество данни. Доскоро те не знаеха какво да правят с него, но сега работят върху това да го продават изгодно на рекламни компании. Работи по следния начин: Търговецът на автомобили ви предлага допълнителна сума, а вие в замяна се съгласявате да оставите рекламата на дисплея на таблото. След това, когато шофирате по дадена улица и събраните за вас лични данни ви казват, че харесвате японски ресторанти, се появява реклама, която ви информира, че най-близкият японски ресторант е само на половин миля.

При всички устройства, чието име започва със "smart", всички данни се предават в централно хранилище, където се съхраняват огромни количества данни за потребителя. Това, което сега се нарича "интернет на нещата", е огромно и вълнуващо развитие за бизнеса, при което всичко, което е близо до човека - хладилникът, четката за зъби и всичко друго, което съдържа устройство за наблюдение - ще събира информация за това, което човек прави.

Зубов твърди доста убедително, че това е нов етап в развитието на капитализма. При капитализма, както Марвин говори в различни глави, всичко трябва да се превърне в някакъв вид стока. Първо, човешкият живот е превърнат в работна ръка, която се купува и продава. Чрез ограждане и други механизми природата е превърната в земя (т.е. частна собственост), която може да се купува и продава. Нормалната размяна между хората се трансформира в пари. Сега сме достигнали нов етап: човешкият опит може да бъде трансформиран в поведенчески данни, от които, по думите на Зубов, "могат да се правят прогнози, които се купуват и продават".

Мениджърите на новия етап на капитализма осъзнават, че задоволяването на истинските нужди на хората често е по-малко доходоносно от продажбата на прогнози за тяхното поведение. Следователно сега имаме нов етап на капитализма, в който устройствата не са предназначени за оптимално използване от клиента, а за оптимално използване на данните, събрани за него, от компаниите, които ги използват, не на последно място, за да упражняват контрол върху него. Те могат да променят поведението му, за да увеличат печалбите си.

Кошмарът на тоталния контрол: профсъюзното движение може да му се противопостави

Нещо повече, този вид поведенчески анализ може да се използва и за наказание, и то съвсем директно. Ако някой шофира и застрахователната компания види, че е минал на червено, тя може веднага да го предупреди, че това ще увеличи премиите му, или дори да стигне дотам, че да изключи двигателя му. От друга страна, тя може да дава отстъпки, рабати и звезди за добро поведение.

Макар че това не е разгледано в статията на Зубов, можем да си представим, че тези механизми се използват още по-интензивно, когато става въпрос за контрол над хората в рамките на частните диктатури, където те прекарват по-голямата част от живота си, а именно мястото, което наричаме "работно място".

Наблюдението в промишлеността започва с това, че ръководителите седят и наблюдават какво правят работниците. Това беше усъвършенствано с т.нар. "тейлъризъм", при който всяко нещо се контролираше. Хенри Форд въвежда поточната линия, която е много ефективна, но упражнява изключителен контрол върху работника.

Проблемът беше, че това направи работата толкова потискаща, че хората престанаха да се включват, защото не можеха да я понасят. Форд трябваше да наеме близо хиляда работници с надеждата, че може би стотина от тях ще останат. Изглежда това е основната причина за въвеждането на петдоларовата заплата от Форд, която обикновено се представя като алтруистичен акт, но очевидно е била опит на Форд да накара работниците си да останат.

Освен това компанията е извършвала широко наблюдение на работниците не само на работното място, но и в личния им живот. Представители на компанията посещават работниците по домовете им, за да се уверят, че водят подходящ начин на живот. Тъй като Хенри Форд е смятал, че работниците трябва да водят здравословен и морален живот, те са били внимателно наблюдавани както на работното място, така и у дома.

Новият капитализъм на наблюдението отива далеч отвъд това. Сега всеки момент от живота на даден човек може да бъде наблюдаван и, разбира се, това може да се прави на работното място. Например в складовете на Amazon (където работата така или иначе е много тежка) ръководството е определило най-краткото разстояние между две дадени позиции и ако работник, който тича напред-назад, се отклони от най-краткото разстояние веднъж, получава предупреждение.

Ако получите твърде много предупреждения, ще бъдете уволнени. Ако прекарате твърде много време в тоалетната - уволнение. Ако говорите прекалено дълго и може би с неподходящите хора, също не е добре. Ако бързо проверите имейла си или говорите с някого по телефона, получавате наказателна точка. Това е страхотна техника за контрол.

Компаниите за доставки като UPS са възприели същите практики. Така че, ако шофьорът някога трябва да даде заден ход, да превиши скоростта или да спре някъде за кафе, той веднага получава предупреждение: по-добре не излизайте от строя, защото...

Някои проучвания показват, че това всъщност увеличава производителността. В резултат на това UPS успява да извърши повече доставки с по-малко шофьори. Всичко това е по-мека версия на по-ранните методи на робство, при които камшикът и пистолетът също могат да увеличат значително производителността. Понастоящем това наблюдение се използва за бизнес, реклама и контрол на работната сила.

 

Понастоящем наблюдението се използва за бизнес, за реклама и за контрол на работната сила. Но можем да бъдем сигурни, че същата информация скоро ще бъде предоставена на държавата и ще бъде използвана при необходимост.

Идеалният вариант тук вероятно е Китай, където тези методи вече са много широко застъпени. Там е създадена т.нар. "система за социален кредит", при която всеки започва с хиляда точки и след това му се отнемат или добавят точки в зависимост от поведението му. Това започна като експеримент в някои градове, а сега предстои да се разпространи в цялата страна.

Камери за наблюдение навсякъде, разпознаване на лица. Ако минете на червено, получавате наказателна точка. Ако помогнете на възрастна дама да пресече улицата, може да получите точка за усърдие. С течение на времето усвоявате всичко това. Много скоро ще започнете да наблюдавате собственото си поведение, защото от него зависи толкова много: интернализирана дисциплина.

Вече го виждате в заводите, а съвсем скоро ще го видим и в интернет на нещата. Спали ли сте прекалено дълго или сте се нахранили прекалено много? Веднага след това следва реакция - награда или наказание. Цялото това нещо вероятно ще се превърне в международна техника за контрол. Лично аз подозирам, че подобни техники ще се използват в бъдеще, за да се гарантира желаното поведение.

Освен това този вид контрол отделя хората един от друг, тъй като е силно индивидуализиран, а индивидуализацията е друга техника за контрол, която се използва в много контексти.

Ако искаме да се предпазим от подобен кошмар, е необходимо да имаме жизнено и динамично организирано синдикално движение. Именно това е наложило прогреса в съвременната история. В САЩ работническото движение е посрещнато с необичайна степен на насилие и репресии, в по-голяма степен, отколкото в други сравними страни. Но тя винаги е възкръсвала.

Понастоящем тя се намира във фаза на отстъпление. Но тя може отново да се превърне в силна сила и това няма да е единственият източник на надежда, но ще бъде много важен.

Ноам Чомски е почетен професор по лингвистика в Масачузетския технологичен институт и почетен професор в Аризонския университет, политически дисидент и автор на книги. Най-новата му публикация, съвместно с Марв Уотърстоун, е "Последици от капитализма. Дългият път от недоволство към съпротива".