Днешните предизвикателства изискват ново поколение политически лидери
Айшвария Мачани, 10 май 2022 г
Предизвикателствата, пред които сме изправени днес, са несравними с тези от вчера. Повече от всякога сме изправени пред заплахи, ограничени не само до отделни части на света или до определени популации, но и до колективното съществуване на планетата.
Глобалното затопляне нагрява планетата – нашия общ дом – до опасни нива; апокалиптичната ядрена война се превърна във все по-очертаваща се възможност; и новите технологии, като клонирането на AI- глас все повече имат потенциала да променят живота, какъвто го познаваме. Безпрецедентните предизвикателства изискват безпрецедентно лидерство. Светът се нуждае от политици и лидери, които могат да бъдат гъвкави, да включват нови изследвания и да се адаптират към нови кризи, когато се появят; които са разрушителни и желаят да приемат по-амбициозни, ако и по-малко изпитани, решения на политически проблеми; и които прилагат интердисциплинарен подход към трудни предизвикателства, комбинирайки методи и знания от различни сектори, за да идентифицират най-добрия път напред. И тъй като предизвикателствата на 21-ви век са не само глобални, но и между поколенията, тези лица, вземащи решения, трябва да бъдат изключително далновидни. Те ще трябва да вземат предвид, как техните решения вероятно ще засегнат хората не само в пространството, но и във времето. Това може да изглежда като доста трудна задача. В крайна сметка много от нас биха били приятно изненадани, ако нашите избраници успеят да изкарат мандат, без да бъдат хванати в скандал.
Защо да очакваме нашите лидери да се справят с най-неотложните екзистенциални предизвикателства в света? Добрата новина е, че всъщност има нарастващо движение на млади политици, които поемат предизвикателства между поколенията. Финландският премиер Санна Марин, президентът на Коста Рика Карлос Алварадо Кесада и премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардерн са сред най-известните примери за лидери, които безстрашно и упорито са работили за разплитането на архаични структури и култури и изграждат нови, насочени към бъдещето нечий. Но има стотици други млади хора в местни и национални офиси по целия свят, които активно работят за оформяне на по-добро бъдеще.
И така, как да направим политически лидери като тези норма, а не изключение? Предлагам тристранния подход.
Първо, правителствата трябва да премахнат бариерите за влизане, които понастоящем пречат или ограничават способността на способните, решителни млади хора да търсят длъжност. Както коментирах в предишна публикация, изискванията за минимална възраст за регистрация като кандидат, съчетани с финансовата тежест на кампанията, могат да предотвратят или задушат обещаващи кампании. Поради това правителствата трябва да проучат безвъзмездните средства за подкрепа на млади кандидати и да намалят изискванията за минимална възраст за кандидатстване за длъжност. Това би увеличило броя на бъдещите кандидати, което може само да подобри тяхното качество.
Второ, правителствата трябва да работят за възстановяване на доверието и ентусиазма на младите хора към официалната политика. Младите хора, както вече твърдях, не са апатични. Те се грижат дълбоко за бъдещето на човечеството, но се чувстват разочаровани от традиционните политически институции, които упорито игнорират техните нужди и стремежи. Следователно мнозина се насочиха към алтернативни начини за изразяване, включително протест. За тези, които са избрали да се ангажират с официални политически институции, наградите са ограничени: енергията на повечето от тях бавно е ерозирана от йерархични структури, които задушават способността им да създават промяна или да растат като личности. Ето защо е изключително важно всички политически институции на местно, национално и глобално ниво да подновят солидарността си с младите хора, както чрез смислени консултации с тях извън официалните процеси, така и като им предоставят по-големи възможности да блестят в системата.
Комплектоването на ново поколение за справяне с проблемите на днешния и утрешния ден ще изисква всеки град и държава да премахне бариерите, да поднови солидарността и да инвестира в обучението и подкрепата на нови политици.
Трето, публичният и частният сектор трябва да работят заедно, за да обучат ново поколение енергични, ефективни и етични политически лидери. В неотдавнашен доклад Apolitical Foundation, глобална платформа за обучение за държавни служители и политици, изследва съществуващите програми по света, които целят точно това. Оформяйки умовете на политическите лидери, тези програми за обучение имат значително — макар и непряко — въздействие върху политическите решения, които се вземат днес. Тяхното съществуване, пишат авторите на доклада, е „източник на надежда за всеки, който вярва, че по-добрите политици са съществена част от подобряването на резултатите по света“. По-специално, докладът подчертава стойността на инкубаторите за политическо лидерство или PLI, независими организации, които не само обучават амбициозни и обслужващи политици, но също така „култивират и подкрепят етичните политици“. Това са групи, които дават на лидерите фундаменталните „умения за саморефлексия, от които се нуждаят, за да се превърнат в политици, които служат добре на избирателите“. Масовият растеж на PLI по целия свят, ако се използва ефективно, може да има драматично въздействие върху качеството и естеството на политическото лидерство. Apolitical Foundation предполага, че PLI трябва да работят с политически партии, така че програмите за обучение да могат да бъдат пригодени така, че да създават политици, които са по-способни да отговарят на нуждите на политическите партии и да осъществяват промени в по-широката политическа система. Той също така предложи PLI да работят с възпитаници, за да курират възможности за професионален опит за бъдещи държавни служители и политици. Може би най-важното обаче е, че в доклада се твърди, че възможностите за обучение и подкрепа не трябва да спират, след като кандидат-политик влезе в длъжност. PLI биха могли да играят безценна роля в подпомагането на новите политици да се ориентират в сложни системи, както и като им предлагат достъп до иновативни политически идеи, като подкрепят тяхното психично здраве и ги държат отговорни. Следователно инвестирането в PLI е интелигентен начин за инвестиране в бъдещето.
В края на краищата има само 46 000 членове на парламента по целия свят - по-малко от броя на местата на един среден футболен стадион, както посочва Apolitical Foundation. И все пак тези 46 000 души решават делата на огромна част от световния БВП. Ако PLI бяха упълномощени да помогнат на тези 46 000 законодатели да харчат тези пари по начини, които са етични и устойчиви, те биха могли да помогнат за реална трансформация. Както се казва в доклада на фондацията, „по-добрите политици“ може да не са „сребърен куршум“, но те са „критичен лост за промяна на системата“. Комплектоването на ново поколение за справяне с проблемите на днешния и утрешния ден ще изисква всеки град и държава да премахне бариерите, да поднови солидарността и да инвестира в обучението и подкрепата на нови политици. Няма да е лесно, но е една от най-добрите ни надежди за осигуряване на безопасно и справедливо бъдеще за всички.
Айшвария Мачани е стипендиант на Фондация на ООН от следващо поколение. Тя ръководи консултативен процес, обединяващ стотици млади хора от цял свят, за да допринесат за доклада на генералния секретар на ООН „Нашият общ дневен ред“. Тя също така е съавтор на „Нашият бъдещ дневен ред“, съпътстваща визия и план за следващите и бъдещите поколения. Наскоро тя завърши университета в Кеймбридж.
|