Ирина Бокова е „златен шанс” за България, за повишаване на политическата тежест на нашата страна в световната дипломация
БДД и НАМО
Управителният съвет на Българското дипломатическо дружество и Националната асоциация за международни отношения изпратиха отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов и министъра на външните работи Даниел Митов, в което изразяват подкрепа и професионални аргументи за кандидатурата на Ирина Бокова за Генерален секретар на ООН.
До
Г-Н БОЙКО БОРИСОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
Г-Н ДАНИЕЛ МИТОВ
МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ
Копие: Народните представители в 43-то Народно събрание
Независимите български медии
Гражданското общество в България
Уважаеми господин Министър-председател,
Уважаеми господин Министър,
На 15 декември 2015 г. до вас бе изпратено писмо, подписано от председателя на 70-та сесия на Общото събрание (ОС) на ООН г-н Могенс Ликкетофт и председателя на Съвета за сигурност (СС) на ООН за декември 2015 г., посланик Саманта Пауър. То е в изпълнение на резолюция 69/321 на ОС на ООН и е адресирано до всички държави-членки на Световната организация. Това писмо поставя началото на официалното номиниране на кандидати за поста Генерален секретар на ООН с мандат от 1 януари 2017 г.
В документа са посочени критериите, на които следва да отговарят кандидатите. Сред тези критерии са: привързаност към целите и принципите на ООН, доказано лидерство, значителен опит в международните отношения, компетентност, дипломатически способности и знание на няколко езика (multilingual skills). Подчертава се също, че своевременното издигане на кандидатури за най-високия пост в световната дипломация ще бъде приветствано.
Република Македония вече отговори официално и предложи за следващ Генерален секретар на ООН г-н Срджин Керим, бивш външен министър на тази държава. Очаква се да бъде предложена официално и г-жа Весна Пусич, министър на външните работи на Хърватия. Двете кандидатури са от Източноевропейската регионална група (ИЕРГ), като се очакват и други. Така например, наши колеги от ИЕРГ и Вишеградската четворка „опипват” почвата за издигане и на тяхна кандидатура. Както знаем, предварителни сондажи по отношение на евентуална наша кандидатура бяха проведени от държави от Латинска Америка и Тихоокеанските държави (Нова Зеландия).
Доколкото Българското дипломатическо дружество (БДД) и Националната асоциация за международни отношения (НАМО) са запознати, в ООН има разбиране следващият кандидат за Генерален секретар на ООН да бъде от Източноевропейската регионална група. Повечето от постоянните членове на СС и членове на ОС на ООН се изказват за избор на жена на този пост при други равни условия. В рамките на Световната организация дори бе създадена специална група, която да лобира за избор на жена на най-високия пост.
Уважаеми господа,
През 2013 г. Министерският съвет на Република България прие решение за издигането на кандидатурата на г-жа Ирина Бокова, Генерален директор на ЮНЕСКО, за Генерален секретар на ООН. Това бе националноотговорно решение. През следващите години кандидатурата й бе подкрепена от президента на Република България г-н Росен Плевнелиев и премиера г-н Бойко Борисов, включително и публично.
Нашите две организации са уверени, че е настъпил моментът за изпращане на отговор на писмото на двамата председатели на ОС и СС на ООН от 15 декември 2015 г., в което официално да се потвърди кандидатурата на г-жа Ирина Бокова за следващия Генерален секретар на ООН. Смятаме също така, че е крайно време България да започне кампания за лобиране в полза на тази кандидатура. Предвид броените месеци до избора на този пост, апелираме за изпращането на нашата подкрепа в ООН колкото се може по-рано.
Г-жа Ирина Бокова работи по проблемите на ООН от самото начало на своята дипломатическа кариера през 1970-те години. Познаваме я като изключителен дипломат, депутат, заместник министър и и.д. министър на външните работи, като посланик на Република България в Република Франция. През всичките тези години тя е работила за България; защитавала е българския национален интерес. Свободно владее английски, френски, руски и испански езици – основни езици на СС на ООН. Преизбрана бе за Генерален директор на ЮНЕСКО – втората по големина и по значение международна организация след ООН - Ню Йорк, благодарение и на ефективната подкрепа, оказвана от министър-председателя на Република България г-н Бойко Борисов.
Според нас няма друга избираема българска кандидатура за поста Генерален секретар на ООН. Няма друга българска кандидатура, която да отговаря на високите изисквания, посочени в писмото на двамата председатели и да разполага с необходимата подкрепа сред постояннит ечленове на СС на ООН и държавите-членки на ОС на ООН. В допълнение към това е голяма вероятността кандидатурата на г-жа Ирина Бокова да обедини Източноевропейската група.
Ирина Бокова е „златен шанс” за България, за повишаване на политическата тежест на нашата страна в Световната организация, в световната дипломация. Такава възможност за страната ни едва ли ще се повтори някога. Всяка друга наша кандидатура ще компроментира този шанс.
Уважаеми господа,
Вярваме в здравия разум на българските институции, в политическия ви инстинкт и поради това се обръщаме към вас с това писмо. България трябва да заложи на печалившата кандидатура и да не допуска дребни политически игри, национални интрижки и изблици на предрасъдъци да попречат на избора на г-жа Бокова за български кандидат за Генерален секретар на ООН.
София, 7 януари 2016 година
Проф. д.ю.н. член-кор. Александър Янков, посланик Председател на Националната асоциация за международни отношения (НАМО)
Димитър Костов, посланик Почетен председател на Българското дипломатическо дружество (БДД)
|