Крайните решения винаги са ни водили до национални катастрофи или до икономическа немощ
Д-р Огнян Гърков
Не бива само да пригласяме на страните с по-голяма икономическа, военна и политическа мощ, оставяйки ги да разсъждават вместо нас, да вземат решения, които не винаги са съобразени с българския интерес.
Към момента сред рисковете за националната сигурност на България остават и събитията в Украйна.
След усилията на нормандската четворка, през последния месец там цари относително спокойствие, с изключение главно на острата информационно-пропагандна война с Русия. До неотдавна двата традиционно обвързани от векове народи бяха много близки, държавните им администрации обикновено също, но изглежда че тази двустранна идилия не съвпадна с амбициите на местни олигарси и политици, и с геополитически интереси отвъд руско-украинските граници.
През 90-те години на миналия век България възстанови много добри отношения и с двете страни. По онова време немалка част от политическата ни върхушка още не правеше съществени разлики между Съвета на Европа, Европейския съюз и Европейския съвет, а камо ли между различните международни съдилища. Управляващите в по-голяма степен се вслушваха или изчитаха поднесените им от експерти опорни точки за разговори с политически партньори от странство. След падането на Берлинската стена, разпадането на бившия СССР и …нашия политически преход, трябваше да изпълваме с конкретно съдържание дипломатическите отношения с 19-те нови или възстановили суверенността си държави от Източна Европа и страните от новоизлюпената ОНД (Общност на независимите държави, създадена на териториите на бившия Съветски съюз, със щаб квартира в Минск). Ключово значение за нас сред страните от ОНД имаха отношенията с Русия и с Украйна. На професионално дипломатическо равнище с оптимизъм разяснявахме актуалната външнополитическа ориентация на Република България. Аргументирахме откриването на нови български външнополитически експозитури в някои от новите независими държави, в които нямахме задгранични представителства. С ресорните български министерства изградихме договорно правна база на отношенията с всяка от 19-те държави от региона на управление „Източна Европа и страните от ОНД“ на МВнР в София. Направихме необходимото да установим дипломатически и политически диалог, а с ресорните министерства — да възстановим възстановимото в стопанското и търговското сътрудничество, връзките в областта на туризма, културата, образованието, и в други сфери на двустранното и международно сътрудничество. А самата България и тези държави бяха в период на преход, на най-различни етапи на развитие. Опирайки се на двустранните традиции, твърде различни с всяка една от тях поотделно, се стремяхме към възстановяване и градивност.
Не допусках, че особено след лелеяното встъпване на България в НАТО и ЕС, вместо да поведем активна политика като достоен, равноправен член със свой принос, ще дойде време, когато новата ни политвърхушка — при вземане на общи решения в Брюксел — ще си опрости живота с каране на автопилот, козируване, навеждане и… практикуване на неконцептуална, спорадично ориентираща се външна политика.
Тогава, в началото и средата на 90-те години като външнополитически експерти се вдъхновявахме от визията да извършим зависещото от нас България да стане мост от Западна и Средна към Източна Европа и Евразия (Русия, Украйна, Кавказ, Казахстан…). И оттам по Пътя на коприната. След Стоянганевските чистки, в управлението бяхме възстановени или останали неколцина, но предизвикателствата бяха твърде нестандартни, за да работим „на парче“. През юни 1993 г. със съгласие на ресорния ми заместник-външен министър Валентин Гацински инициирах разработка на концепция за развитие на отношенията с държавите от региона на 19-те упоменати. Съгласувахме проекта с компетентните ресорни ведомства и търговските камари, но одобрението на документа се проточи с месеци. Явно оттогава в държавната йерархия се наслояваше управленското ноу-хау за невземане на решения, за прехвърляне на топката хоризонтално или нагоре и подобни чиновнически хитринки. Бях принуден да прибягна към “стимулиране на придвижването на проекто-документа“. Чрез обширно интервю пред Албена Шкодрова във в-к “Стандарт“ за консултации в южнокавказките страни с редакционно название „Времето тихо отмива България от „традиционните й пазари““. Разчетът успя. Коленопреклонният говорител в МВнР не бе пропуснал да връчи интервюто на министъра. В личния си архив още пазя гневната министерска резолюция от 12.04.1994 г. по повод еднозначния ми намек за забавената концепция. Но „ход бе даден“ и като външнополитически експерти пристъпихме към действия на основата на одобрена и на по-високо равнище концепция.
Тогава за пореден път се уверихме в мъдростта на китайския политик от ХХ век Чжоу Енлай, че политиката се крепи на два крака: вътрешна и външна. Спомням си и как поне двама-трима външни министри се превъзнасяха в мое присъствие от ръкостисканията с или от разполагане в креслото на някой от поредните брюкселски еврокомисари.
Полукриминалната приватизация и погромите над външнополитически специалисти не способстваха за утвърждаване на компетентен експертен апарат със самочувствие за стабилност, въпреки усилията на един-двама заместник-министри и неколцина дипломати на средно административно равнище да запазят читавото и попълват състава с качествени млади хора на конкурсна основа. След приемането ни в Съвета на Европа, в Централноевропейската инициатива и ЦЕФТА (Централноевропейско споразумение за свободна търговия), а по-късно в НАТО и ЕС заемахме делови позиции, отговарящи на големината, политическите и икономическите интереси на страната. Изхождахме от факта, че сме член на ЕС и НАТО и нашето поведение към Русия, Украйна и другите нови независими държави отчиташе преобладаващите тенденции, виждания и действия на тези колективни организации. За разлика от големите държави, геополитическите ни цели бяха ограничени върху нашите непосредствени съседи.
Убеден съм, че и в днешно време би следвало да се съсредоточим към задълбочено проучване на мотивите и конкретните подбуди на големите ни партньори и съюзници, за конкретните им позиции или действия, и от това познание да търсим собствен ефикасен път за наши позиции или действия. А не само да пригласяме на страните с по-голяма икономическа, военна и политическа мощ, оставяйки ги да разсъждават вместо нас, да вземат решения, които не винаги са съобразени с българския интерес и анализ на възможните последици за България.
Не следва, обаче, да подминаваме без широки публични обсъждания проекти като Споразумението за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство между Европейския съюз и САЩ (ТТИП) като прехвърляме, „по компетентност“, на неколцина зависими експерти в държавната администрация да подготвят българската позиция.
Историческият опит ни показва, че голяма част от проблемите в Югоизточна Европа и съседните й региони се инспирират и подпомагат нерядко отвън с цел задоволяване на геополитически интереси. Крайностните решения винаги са водели за България до национални катастрофи или до икономическа немощ.
Но да се върнем към съвремието: Евентуалното решаване на конфликтите около Украйна би допринесло и за успокояване на обстановката и на Балканския полуостров. За целта би било полезно едно по-умерено поведение на балканските страни и избягване от участие във враждебни военни действия спрямо страните в конфликта.
Междувременно кметовете на едноименните селища гр. Гурково, област Стара Загора и с. Гурково, община Балчик, приютили общо 36 бесарабски българи и семейства от Украйна, изразиха недоумение в наши медии как може държавата да налива толкова пари за бежанците от юг, през турската граница, а да не помага на сънародниците ни от Украйна. Явно нашите съотечественици са получили входни визи, важащи само за няколко месеца, статут, който не благоприятства дългосрочното им устройване за живот в България. Мнозина от тях и в Украйна се опасяват от закани в миналото, отправяни от Юлия Тимошенко и приближени на олигарха Коломойски, защото мнозина от тях са гласували за Партията на регионите на Виктор Янукович, надявайки се на урбанистични подобрения в техните селища. На бесарабските българи не допада уверението на Порошенко пред румънския президент Клаус Йоханис, че Украйна ще подпомага интеграцията на Приднестровието с Молдова, което би могло да означава, че приднестровският конфликт може да бъде размразен. От това могат да пострадат приднестровските българи в Паркани и около Дубосари, където има цели български села, а също така бесарабските българи в Молдова и граничещите райони с Украйна.
В тази ситуация за българите от Източна Украйна би следвало — след по-чевръсти нормативни промени на законодателството у нас — да се реши въпросът за ускорено получаване на българско гражданство. Сред тях има хора с добра професионална квалификация, вкл. опитни земеделски стопани, които при недостиг на работни места биха спомогнали за оживяване на българското село и възспиране на набезите на по-смугли наши съграждани. Проблемите са преодолими. Бързо издаване на визи, по-дългосрочен статут за тези преселници и подпомагане за трудоустройване, което според мен е най-тежкият въпрос. Добре би било да се учестят, ако се провеждат, консулски дни в Болград и Измаил, и интензивиране на визуалните контакти с нашите сънародници в Бесарабия.
|